Składniki:
250g mięsa mielonego
120g fasoli białej (pół puszki 400g)
250g passaty pomidorowej
pół papryki czerwonej - najlepiej konserwowej
kilka ostrych papryczek do smaku
2 ząbki czosnku
ser żółty
tortilla razowa (kilka placków) przepis na placki tortilla
do podania gęsta śmietana
1-2 łyżki oliwy
chili (pieprz cayenne) do smaku
1 łyżeczka cukru
czerwona papryka ostra i slodka nawet po 3 łyżeczki
zioła do smaku np bazylia, tymianek
ok 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
1. Najpierw przygotowujemy farsz chili con carne. Rozgrzewamy oliwę na głębokiej patelni i smażymy na niej mięso mielone. Doprawiamy solą, pieprzem i odroiną gałki muszkatołowej.
2. Pod koniec smażenia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz paprykę konserwową pokrojoną w drobną koskę. Jeżeli chcemy, aby potrawa była ostrzejsza możemy dodać kilka drobno skrojonych papryczek ostrych do smaku. Warto wziąć pod uwagę, że stopień strości, który odczuwamy podczas przygotowywania potrawy jest wyższy niż ten, który osiągniemy finalnie. Dzieje się tak, ponieważ fasola zneutralizuje ostrość oraz dodawana końcowo śmietana.
3. Wlewamy na patelnię passatę pomidorową i zmniejszamy moc palnika. Jeżeli po dodaniu passatty adnie jest zbyt kwaskowate, dodajemy płaską łyżeczkę cukru. Pozwoli to zneutralisować kwasowatość pomidorów.
4. W tym czasie odmierzamy ok 120g fasoli białej, umieszczamy w wysokim naczyniu i blendujemy. Otrzymamy dość gęstą masę, która ładnie zagęści nasz farsz.
5. Dodajemy zmieloną fasolę i mieszamy dokładnie. Nasz farsz ma być na tyle gęsty, żeby się nie rozlewał. Jeżeli jest zbyt leisty, trzeba dodać więcej fasoli w celu zagęszczenia.
6. Dodajemy przyprawy: czerwoną paprykę mieloną słodką i ostrą (ja proponuję po 3 łyżeczki), bazylię, tymianek oraz pieprz cayenne do smaku - dodajemy ostrożnie, za każdym razem mieszając i próbując, aby nie przesadzić z ostrością.
7. Gdy farsz jesyt odpowiednio gęsty i smak nam odpowiada, zdejmujemy go z palnika.
8. Ser ścieramy na tarce, możemy też użyć sera już startego.
9. Przygotowujemy drugą patelnię, jeżeli patelnia nam na to pozwala, nie używamy tłuszczu do smażenia, jeżeli nie, rozgrzewamy odrobinę oliwy lub oleju kokosowego.
10. Na połowę placka tortilli nakladamy farsz równomiernie i posypujemy serem. Ważne, aby nie dać za duzej ilości farszu, bo będzie on wyplywał przy krojeniu.
11. Placek składamy na pół i umieszczamy na patelni. Jeżeli patelnia jest odpowiednio duża, smażymy dwa placki jednocześnie. Smażymy do momentu odpowiedniego zarumienienia się. Należy uważnie kontrolować stopień przypieczenia - jeżeli placek smaży się zbyt mocno, zmniejszamy moc palnika. W ten sposób postępujemy z całą resztą naszego farszu.
12. Po zdjęciu z patelni, używając okrągłego noża do pizzy dzielimy quesadillę na 6 części. Uważamy, aby farsz nie wypływał poza placek. Układamy placki na dużym talerzu (u mnie talerz do pizzy 30cm).
13. W małej miseczce jako sos podajemy gęstą śmietanę. Jest ona (jak każdy nabiał) rewelacyjnym neutralizatorem ostrości potraw.
Gotowe, smacznego! ;)
Czy wiesz że?
Dania, które zawierają ostre papryczki zawierają tzw. kapsaicyne. Kapsaicyna może być związkiem pomocnym w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie istotne dla osób chorych na cukrzycę typu 2. W badaniu udowodniono, że podawanie 5 gramów papryczki zawierającej kapsaicynę, przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi.